Kiekkoympyröitten joukkue viime kaudelta.

Haminan jäähallissa ei nähdä edustustason paikallista jääkiekkoilua alkaneella kaudella. Viime kaudella maalin päähän noususta kakkosdivariin jäänyt Kiekkoympyrät päätti pelaajavaikeuksien vuoksi luopua sarjapaikastaan kolmosdivarissa.

– Alkavan kauden piti olla meille juhlakausi. Joukkueemme rungolle kausi olisi ollut 10. Tällaista juhlakautta emme olisi halunneet, sanoo Kiekkoympyröitten puheenjohtaja Jorma Kaaro.

Kiekkoympyröitten viime kausi oli kaikkien aikojen menestys, joka jäi kuitenkin ilman kruunuaan, nousua kakkosdivariin. Juhlittuaan Kymi-Saimaan lohkovoittoa joukkue oli hilkulla nousta kakkosdivariin karsintojen jälkeen.

– Viimeiset kolme kautta menimme jo urheilun merkeissä, kilpaurheilun vaatima asenne saatiin iskostettua joukkueen pelaajille. Varsinkin viimeisellä kaudella joukkueemme erottui lohkomme muista joukkueista eheydellään ja urheilullisuudellaan. Nousua me todella havittelimme.

Päätöksen luopumisesta kolmosdivarin sarjapaikastaan KY:n johto teki elokuussa.

– Kun meillä oli viime kaudella ryhmässämme 25 pelaajaa, tämän kauden pelaajamäärä olisi pudonnut jo 15 – 17:ään.  Kun vielä oli joukko pelaajia, joilla ei ollut vuorotyöläisinä ja perheellisinä mahdollista sitoutua pelaamiseen aivan entisellä tasolla, olimme pakotettuja kipeään ratkaisuun.

KY:n viime kauden pelaajista Roope Eerola ja Mikke Lempiäinen siirtyivät Titaanien suomisarjajoukkueeseen.

Kiekkoympyrät Edustus ry on edelleen olemassa, vakuuttaa puheenjohtaja Jorma Kaaro.

– Katsomme pelaajatilannetta talven aikana jo kauden 2020–21 kantilta. Mahdollista on, että palaamme kolmosdivarin jäille takaisin, mutta se edellyttää riittävän suurta pelaajamäärää. 25 sitoutuneella pelaajalla saamme harjoitukset ja pelit hoidettua kunnialla.

Pelaajien määrä on nousemassa Kymenlaakson joukkueiden ongelmaksi. KY:n lailla sarjapaikastaan luopui Savitaipale. Anjalankosken AK tuskaili myös pitkään sarjaan lähtemisen kanssa. Toisaalta Piranhas Karhulasta aloitti toiminnan uudelleen.

– Alueen seuroissa ei ole riittävästi junioreita, joista voitaisiin nostaa pelaajia edustusjoukkueisiin. Pelaajapulaa helpottaisi, jos seurat saataisiin tekemään yhteistyötä, arvioi KY:tä kolme viimeistä kautta valmentanut Esa Hämäläinen.

  • Slider image

Kapteeni Mikko Saikkonen vastaanotti viime keväänä kolmosdivarin Kymi-Saimaan lohkon parhaalle joukkueelle annetun pokaalin.

  • Slider image