Reimarin erikoisnumero on ilmestynyt 30.12.2024 poikkeuksellisesti vain verkossa. Jakelupäivien osuttua arkipyhään paperilehden jakelua ei ollut saatavilla. Käy lukemassa erikoisnumero, mukana lukijoiden vuoden 2024 kohokohtia!

Työelämän muutokset kannustavat yrittäjyyteen

Team Pink Ponies NY meni että heilahti valtakunnalliseen finaaliin. Kuvassa yrittäjät Heidi Olli (vas.), Emmi Naakka ja Roosa Kiilavuo.

Nuori Yrittäjyys ry:n lukuvuoden mittaisen Vuosi Yrittäjänä -ohjelman esittely messuineen veti Kotkan kauppakeskus Pasaatin tupaten täyteen väkeä. Perusasteen ja 2. asteen oppilaiden harjoitusyritykset esittelivät kehittämiään tuoteideoita ja samalla tekivät kauppaa tuotteillaan.

Etelä-Kymenlaakson ammattiopiston Ekamin rehtori Sami Tikkanen oli tyytyväinen seuratessaan omiin yrityksiinsä paneutuneiden nuorten intoa:

– Tämä on käytännön tekemistä, johon oppilaat ovat itse rakentaneet palvelun ja tuotteen. Liikeideat on kehitetty omista vahvuuksista, arvioi Tikkanen.

Ekamin Haminan kampuksella matkailualaa opettava Esko Ahtosalo katsoi tapahtumaa vielä ulkopuolisin silmin, sillä matkailupuolella yrittäjyyskurssit tulevat ohjelmaan vasta ensi syksynä.

– Koulutuksen on pakko uusiutua sillä työelämäkin uusiutuu. Nuortenkin on syytä oivaltaa, että itsensä on pantava likoon ja kantaa vastuu tekemisistään, arvioi Ahtosalo.

Vehkalahden koulusta Uskalla yrittää -kilpailuun osallistui useita NY-yrityksiä. Disco Team NY:n juttu on erilaisten tapahtumien järjestäminen. Ryhmän tytöistä ainakin Rosa Pakkanen uskoo tulevaisuuteen yrittäjänäkin.

– Peruskoulun jälkeen aion hakeutua Karhulan lukioon vain senvuoksi, että siellä on myös yrittäjyyslinja, kertoi Rosa.

Valtakunnalliseen finaaliin Vehkalahden koulusta selviytynyt Team Pink Ponies NY on jo tuttu toimija Haminan seudulla. Heidi Olli, Emmi Naakka ja Roosa Kiilavuo ovat tehneet lukuisia keikkoja paikallisiin tapahtumiin.

– Vanhempien apuun turvaamme kyydeissä, joista maksamme heille bensakulut, selvitti Roosa.

Parhaan NY-yrityksen palkinnon nappasi Plywoodlights NY Imatralta. Puusepiksi opiskelevien Severi Niirasen ja Elina Maurisen yritys on erikoistunut valaisinkuutioiden tekemiseen.

Elina kertoi, että muotoiluala kiinnostaa häntä. Kuutiolle NY-yrittäjät ovat hakeneet mallisuojankin.

– Fiilikset ovat voiton jälkeen korkealla. Nyt alkaa tiukka valmentautuminen huhtikuun SM-kisoihin. Luotamme tiimityön voimaan, emme olisi mitään ilman toisiamme, tuumi Elina.

Finalistit ja palkitut

Perusasteelta NY Uskalla yrittää finaaliin (12.-13.4.) Helsinkiin lähtevät haminalaiset Team Pink Ponies NY ja TRV Romulavat NY.

Parhaaksi NY-yritykseksi perusasteelta valittiin Team Pink Ponies NY, perusteina erittäin hyvä kokonaisuus.

Poneja erilaisiin tilaisuuksiin vuokraavaa yritystä kiiteltiin erinomaisesta myyntiosaamisesta ja tyttöjen konsepti oli hyvin mietitty loppuun asti. Tuotetta oli muokattu sopivaksi erilaisille asiakassegmenteille.

Parhaan liikeidean perusteella toinen Helsingin finaaliin menijä perusasteelta on TRV Romulavat NY!

– Jotta liikeidea on hyvä, sen tulee olla toteuttamiskelpoinen, helposti skaa­lau­tu­va, persoonallinen ja sillä pitää olla myös uutuusarvoa, arvioi tuomaristo.

TRV Romulavat NY:llä oli tuomariston mielestä muista todella erottuva liikeidea, joka täyttää nämä kriteerit lähes täydellisesti. Liikeideaa on jo testattukin.

Toisen asteen oppilaitosten sarjasta NY Uskalla yrittää finaaliin lähtevät Plywoodlights NY Imatralta ja haminalainen E&H Jälleenmyynti NY. Plywoodlightsin tuote oli pitkälle kehitetty ja valmis. Myös tuotteen esittely oli uskottava.

E&H Jälleenmyynti Haminasta valloitti tuomarit uutuusarvollaan. Yritys tukee myyntiponnistuksillaan paikallista pienyritystoimintaa ja liikeideaa viedään koko ajan eteenpäin.

Parhaasta yritysesittelystä palkittiin haminalainen Pullahiiret NY, parhaana messupisteenä kotkalainen I like NY, parhaana myyjänä Phineapple NY/Samppa Ruokonen, parhaana tuote/palveluna lappeenrantalainenPure & Healthy NY ja koko tapahtuman parhaana NY-yrityksenä Plywoodlights PWL NY Imatralta.

Lue lisää aiheesta:

Jaa artikkeli somessa

Lähetä tai printtaa artikkeli