Reimarin erikoisnumero on ilmestynyt 30.12.2024 poikkeuksellisesti vain verkossa. Jakelupäivien osuttua arkipyhään paperilehden jakelua ei ollut saatavilla. Käy lukemassa erikoisnumero, mukana lukijoiden vuoden 2024 kohokohtia!

Hoivakodissa iloiset leipomistalkoot

Hasana Hamitova ripotteli pullien päälle raesokeria ja Ira Taskinen jututti Anja Siparia, jolle pullien voitelu oli hyvinkin tuttua puuhaa. Anja Sipari kertoi, että silloin, kun hän vielä asui Kuorsalossa, kotona leivottiin ruis- ja hiivaleivät ja lanttukukotkin itse.

Kotitalouden valinnaiseksi valinneet Vehkalahden koulun kasiluokkalaiset kävivät Esperin Hoivakoti Vehkahovissa leipomassa pullaa hoivakodin asukkaiden kanssa.

– Ajatus syntyi siitä, kun hoivakodissa asuva Kaino Hovi halusi tulla koulun kotitaloustunnille ja kävikin vieraisilla omahoitajansa Sari Ibolarin kanssa. Silloin sovittiin, että me vastavuoroisesti käymme leipomassa hoivakodin väen kanssa, kotitalouden lehtori Ira Taskinen selvitti idean alkulähdettä.

Esperin Hoivakoti Vehkahovi Haminan Ruissalossa ei ole kaukana koulusta ja idean toteuttaminen oli käytännössä mutkatonta. Kotitalouden lehtori Ira Taskinen oli mielissään.

– Tällainen sukupolvien välinen rinnakkaiselo on niin merkittävää ja opettavaista puolin ja toisin. Ja kotitaloustyöt, jossa ollaan yhdessä ja tehdään yhdessä, sopii mitä parhaiten tutustumiseen. Toivottavasti koululaiset ja hoivakodin asukkaat pysähtyvät tämän jälkeen kyselemään kuulumisia, kun kohtaavat.

– Martat kävivät viime vuonna koululla leipomassa karjalanpiirakoita seiskaluokkalaisten kanssa ja tulevat taas tänä vuonna. Jos Vehkahovi on valmis ottamaan meidät vastaan, tullaan taas jossakin kohtaa uudestaan ja toivottavasti martat jaksavat jatkossakin käydä meidän koululla.

– Täällä on iloa, Ira Taskinen sanoi.

– Leipomistuokio oikeastaan antoi vielä enemmän, mitä osasin odottaa ja kaikki sujui erittäin hyvin.

Leipomistalkoiden jälkeen koululaiset ja hoivakodin asukkaat pääsivät nauttimaan yhdessä hyvästä, lämpimästä vehnäsestä ja kahvista.

Lue lisää aiheesta:

Jaa artikkeli somessa

Lähetä tai printtaa artikkeli