Haminan talousalueen uutislehti

Kaikki eskarilaiset liukkailla jäillä

Haminan Kiekkoympyrät -80 on käyttänyt kaikki Haminan esikoululaiset Ruissalon jäähallissa, jossa Kiekkoympyröiden valmentajat ovat opettaneet eskareita tapailemaan luistelun alkeita. Tämä on jo neljäs vuosi.

– Pari viikkoa siinä aina menee. Me olemme hakeneet eskarilaiset bussilla ja viemme taas takaisin esikouluun, seuran puheenjohtaja, kiekkokoulun rehtori ja valmennusvastaava Markku Lappi kertoi jäähallissa, kun vierailulla olivat Ruissalon esikoululaiset.

– Me olemme todenneet, että näin saamme lapset innostumaan luistelusta ja myös väkeä kiekkokouluun.

– Tänä vuonna olemme järjestäneet myös maksutonta lapsi-aikuinen -luistelua. Kokoontumiset aloitettiin elokuun puolivälissä ja suosio ylitti kaikki odotukset. Ensimmäisellä kerralla jäähallissa oli 52 luistelijaa ja kaikilla kerroilla on ollut yli 30.

Kokoontumiset ovat aina torstaisin kello 17 ja luistelu jatkuu syyskuun loppuun. Tapahtumissa osa ajasta on ohjattua toimintaa ja osa vapaata.

– Mukana on meiltä aina 4–6 koulutettua valmentajaa.

Suosittu Leijona-kiekkokoulu alkaa sunnuntaina 2. lokakuuta.

Kiekkokoulu on tarkoitettu 5–8-vuotiaille. Kouluun voi ilmoittautua seuran nettisivuilla.

Lue lisää aiheesta:

Jaa artikkeli somessa

Lähetä tai printtaa artikkeli