Reimarin erikoisnumero on ilmestynyt 30.12.2024 poikkeuksellisesti vain verkossa. Jakelupäivien osuttua arkipyhään paperilehden jakelua ei ollut saatavilla. Käy lukemassa erikoisnumero, mukana lukijoiden vuoden 2024 kohokohtia!

Nuori ehdokas pitää nuorten asiat esillä

Sosialidemokraattien ehdokaslistalla huhtikuun kuntavaaleissa on kaksi alle 20-vuotiasta ehdokasta, Teea Rissanen, 18, sekä Vili-Valtteri Virtanen, 19. Nuoret ehdokkaat uskovat, että nuoret innostuvat äänestämisestä vasta, kun ehdolla on nuoria, oman ikäluokan ehdokkaita.

Innostuminen vaaleista läksi molemmilla verenperintönä. Teean isä Jarmo Rissanen istuu Haminan nykyvaltuustossa, samoin Vili-Valtterin isä Ville, joka ei ole enää ehdolla vaaleissa.

– Päätös lähteä ehdolle vaaleihin oli minun oma. Olen oppinut sanomaan julki mielipiteeni asioihin ja puolueen nuoriso-osastosta on tullut kokemusta, sanoo Teea.

Vili-Valtteri sanoo, että mihin isä-Villen poliittinen ura loppuu, siitä alkaa Vili-Valtterin ura!

– Minun mielipiteet ovat omiani, isän taas hänen omia. Selkeästi erilaisia käsityksiä Haminan kuntapolitiikasta meillä on ollut esimerkiksi lukion siirrosta Ekamin siipien suojaan, kertoo lukion puolesta oppilaskunnassa tiukasti taistellut Vili-Valtteri, viime kevään ylioppilas.

18 – 24-vuotiaiden äänestysprosentti on perinteisesti kiusallisen alhainen, nipin napin 45 %. Nämä nuoret ehdokkaat uskovat äänestämiseen ja yhteiskunnalliseen vaikuttamiseen vaalien kautta.

– Ilman muuta uskon äänestämiseen. Vain äänestämällä nuoret voivat vaikuttaa paikkakuntansa asioihin. Jokaisella nuorella on vain yksi ääni, mutta 100 nuorella on jo yhteensä 100 ääntä, sanoo Teea, toisen vuoden kokkiopiskelija Haminan Ekamista.

Vili-Valtteri pitäisi nuorten asiat vahvasti esillä kaupunginvaltuutettuna.

– Haminassa on liian vähän nuorille sopivia kaupungin vuokra-asuntoja, yksiöitten sijaan on rakennettu perheasuntoja, joihin eivät nuorten resurssit yllä, miettii Vili-Valtteri.

– Lukioasiassa ei ajateltu eikä kuunneltu nuoria. Päätökset tehtiin eurot edellä.

Teean murheena on nuorten vaatimattomat vapaa-ajanviettomahdollisuudet Haminassa.

– 18-vuotiailta ovet Nuokkariin sulkeutuvat. Onneksi on seurakunnan Herran Kukkaro, joka tarjoaa paikan myös aikuisemmille nuorille.

– Lasten ja nuorten hyvinvointi on panostamista tulevaisuuteen. Kyllä Haminakin voisi tehdä enemmän esimerkiksi nuorisotyöttömyyden kitkemiseksi, arvioi Teea.

Vili-Valtteri sanoo politiikan kiinnostaneen aina. Päätös lähtemisestä vaaliehdokkaaksi kypsyi vasta viime hetkillä.

– Nuorilla on samat oikeudet kuin muilla. Vaaleissa on mahdollista käyttää noita oikeuksiaan, tuumaa sitoutumattomana vaaleihin lähtevä Vili-Valtteri.

Lue lisää aiheesta:

Jaa artikkeli somessa

Lähetä tai printtaa artikkeli