Reimarin erikoisnumero on ilmestynyt 30.12.2024 poikkeuksellisesti vain verkossa. Jakelupäivien osuttua arkipyhään paperilehden jakelua ei ollut saatavilla. Käy lukemassa erikoisnumero, mukana lukijoiden vuoden 2024 kohokohtia!

Uskalla erottua ja hakeudu yhteistyöhön!

Kesälomakausi on taas alkanut. Moni miettii, miten lomapäivänsä käyttäisi. Matkailullisia houkutuksia on runsaasti niin kotimaassa kuin ulkomaillakin. Eikä matkustaminen enää ole niin kallistakaan. Suomalaisittain suurin matkailijapotentiaali on tietenkin pääkaupunkiseudulla. Siellä asuu parisen miljoonaa ihmistä. Helsingin suunnalta löytyy Haminan ja Kotkankin seudun merkittävin kotimainen matkailijapotentiaali.

Kun pääkaupunkiseutulainen pohtii, minne lähteä, matka- ja majoituskustannusten osalta samalle tasolle asettuu moni kohde. Parin päivän reissu omalla autolla Haminan ja Kotkan seudulle, yhden yön matka Tallinnaan, risteily Tukholmaan ja juna- tai laivamatka Pietariin maksavat ilman aterioita kukin alle 150 euron verran. Tallinnan reissun laivamatkoista ja majoituksesta selviää alle satasella.

On selvää, että niin Tallinna kuin Tukholmakin tarjoavat paljon sellaista, mitä Haminan ja Kotkan seudulta ei saa. Tallinnasta löytyy kaunis ja hyvin hoidettu vanha kaupunki, edulliset ja monipuoliset ravintolapalvelut sekä ylipäätään alhainen hintataso vaikkapa vaatteissa ja kengissä. Toistaiseksi matkan ja majoituksen hinnan voi kompensoida myös halvoilla alkoholituotteilla, jos niitä halajaa. Tukholman matkailullinen kilpailukyky perustuu myös pitkälti historiaan ja poikkeuksellisen laajaan kulttuuritarjontaan.

Pietariin lähteäkseen on valmistauduttava perusteellisemmin. Tarvitaan myös viisumi, mutta siihenkin tarjoutuu nykyisin kevennyksiä. Pietari on ollut Suomen kannalta tärkeä kaupunki Tukholman tapaan. Suomi on ollut runsaan sadan vuoden ajan osa Venäjän keisarikuntaa ja vuosisatojen ajan osa Ruotsin kuningaskuntaa.

Joku voi ajatella, että näiden matkailun suurkaupunkien rinnalla Haminan ja Kotkan seudulla ei ole mitään mahdollisuuksia menestyä. Olen kuitenkin aivan toista mieltä. Haminalla on paljon sellaisia ominaisuuksia, joilla se voi erottua myös menestyvänä matkailukaupunkina. Näinhän se on tehnytkin, mutta potentiaalia on paljon parempaan.

Historia, asemakaava, meri ja saaristo, suuret ja arvostetut kansainväliset tapahtumat, Tattoo etunenässä, pesäpallo sekä koko ajan lisääntyvä Bastionin konserttitarjonta maailman huippunimien tähdittämänä muodostavat vankan kivijalan.

Pari viikkoa sitten julkistettu Lippumaailma-projekti taasen on erinomainen lisä Haminan matkailupalveluihin. Se tarjoaa loistavan mahdollisuuden esitellä lippujen kautta itsenäistymiseen päätynyttä maamme historiaa. Ajan kanssa Lippupuistosta on tarkoitus kehittää ainutlaatuinen paikka maailmassa tutustua eri valtioiden lippuihin ja historiaan.

Älkää haminalaiset ihmeessä aliarvioiko tämän hankkeen tarjoamia mahdollisuuksia. Sitä ei kerta kaikkiaan pidä päästää käsistä. Juuri tällaisilla ideoilla monet kaupungit eri puolilla maailmaa ovat rakentaneet itselleen juuri sen erottuvuuden, jota matkailijavirtojen lisääntymiseksi tarvitaan. Matkailumarkkinoilla on panostettava sisältöön ja palveluun. Jokainen uusi tekijä, jolla voidaan lisätä paikkakunnan vetovoimaa, on arvokas ja tervetullut. Mitään ei pidä väheksyä.

Yhteistyö naapurikuntien ja alan palveluyritysten kanssa on toinen tärkeä asia matkailijoiden saamiseksi seudulle. Pitää pystyä luomaan toimivia palveluketjuja, jotka alkavat ennen Haminaa ja johtavat Haminan jälkeenkin kiehtoviin kohteisiin. Itäisen Uudenmaan ja Kaakkois-Suomen kaupungit ja kunnat sekä niissä toimivat matkailupalveluja tuottavat yritykset ovat tämän ketjun syntymisen kannalta avainasemassa. Yhteistyö on saatava toimimaan kitkatta ja ilman kateuden häivää. Näin jokainen toimija nousee voittajakategoriaan.

Niin. Jos siitä pääkaupunkiseudun väestöstä saataisiin edes 1 % vuosittain käymään Haminassa, se toisi tänne vähintään neljän miljoonan euron verran matkailutuloja. Jos tavoite asetetaan runsaaseen kahteen prosenttiin pääkaupunkiseudun väestöstä, summa nousisi 10 000 000 euroon! Se olisi hyvä alku. Jatkuvuus syntyy kuitenkin vasta silloin, kun matkailijan saama kokemus ylittää ennakko-odotukset. Kun näin käy, jokaisesta vierailijasta tulee aktiivinen seutukuntamme markkinamies ja -nainen omassa elinpiirissään ja somessa.

Jaa kirjoitus somessa

Lähetä tai printtaa kirjoitus