Haminan talousalueen uutislehti

Pappilansalmi hallitsi suvereenisti Sukkulaviestiä

Pappilansalmen koulun joukkue, joka voitti kaikki yläkoulujen sarjan Sukkulaviestissä Karhulassa. Juoksijat vas. Suvi Satama, Aino Hämäläinen, Milla Kokkonen, Sini Satama, Benjamin Tasa, Henry Suntio, Juuso Anttila, Joona Hiukka ja Juho Suni. Edessä Tytti Bertling näpissään kuvausta varten hankittu kiertopalkinto. Kuvasta puuttuu viesteissä myös juossut Noora Pasi.

Pappilansalmen koulun joukkueet putsasivat pöydän jo 36:nnen kerran Karhulassa juostussa Sukkulaviestissä. Pappilansalmen joukkue oli ykkönen varsinaisessa sukkulaviestissä voittaen sitten myös niin tyttöjen kuin poikienkin ruotsalaisviestit.

– Etenkin ruotsalaisviestien voittaminen kuvastaa koulumme tasaista juoksuvoimaa, joka herätti ansaittua huomiota muiden koulujen keskuudessa, luonnehti Pappilansalmen liikunnanopettaja Petri Kotro.

Ruotsalaisviesti on harvemmin nykyään kilpailtu viestimuoto. Juostava matka on 1 000 metriä, josta avausosuuden viejä juoksee 100 metriä, toinen 200 metriä ja kolmas 300 metriä. Ankkurille jää siten urakoitavaksi täysi ratakierros.

– Poikien ruotsalaisviesti on tyttöjä tiukempi. Joukkueemme ankkuri Benjamin Tasa pääsi osuudelleen kahden muun joukkueen ryhmässä, mutta hoiteli osuudellaan meille puolentoista sekunnin voittomarginaalin.

Tyttöjen ruotsalaisviestissä Pappilansalmi teki homman selväksi heti sprintteriosuuksilla, kun Noora Pasi ja Milla Kokkonen jauhoivat haminalaisille selvän etumatkan jo kahden osuuden jälkeen.

– Kaikki joukkueemme jäsenet opiskelevat urheiluluokalla, jolloin liikuntaa on normaalia enemmän. Seiskoilla on yksi aamuharjoitus viikossa, kaseilla ja yseillä kaksi, avasi Kotro menestyksen taustoja.

Pappilansalmi hallitsi yläasteiden viestejä Sukkulaviestissä jo vuosi sitten.

– Voitto oli nyt koulullemme toinen perättäinen. Tältä vuosikymmeneltä on kolmaskin voitto. Kun pääsemme kisaan ensi vuonna lähes samalla ryhmällä, meillä ei ole tarkoitus luopua voittopokaalista, tuumi Pappilansalmen joukkueen manageri Santtu Pärssinen.

Yläasteiden Sukkulaviesti: 1) Pappilansalmi 1.32,38, 2) Langinkoski 1.33,97, 3) Helilä 1.34,76, 4) Karhula 1.34,76, 5) Huutjärvi 1.37,17, 6) Karhuvuori 1.37,37, 7) Keskuskoulu 1.39,74.

Ruotsalaisviesti, tytöt: 1) Pappilansalmi (Noora Pasi, Milla Kokkonen, Suvi Satama, Aino Hämäläinen) 2.38,5, 2) Helilä 2.42,2, 3) Langinkoski 2.43,8, 4) Karhula 2.47,7, 5) Karhuvuori 2.51,6.

Ruotsalaisviesti, pojat: 1) Pappilansalmi (Juuso Anttila, Henry Suntio, Juho Suni ja Benjamin Tasa) 2.21,4, 2) Helilä 2.22,9, 3) Langinkoski 2.23,9, 4) Keskuskoulu 2.32,2, 5) Karhuvuori 2.34,1.

Lue lisää aiheesta:

Jaa artikkeli somessa

Lähetä tai printtaa artikkeli

Previous slide
Next slide