Haminan talousalueen uutislehti

Simo Vanhala jatkaa II-pelinjohtajana

Haminan Palloilijoiden Superpesisjoukkuetta luotsaa tulevana kesänä pelinjohtokaksikko Juho Kaikko ja Simo Vanhala. Kolmas yhteinen vuosi joukkueen parissa on molemmille ensimmäinen miesten Superpesiksessä.

Kaikko on aiemmin toiminut Lappeenrannan Pesä-Ysien naisten Superpesiksen pelinjohtajana.

Uutena kasvona valmennustiimiin liittyy Eerik Häkämies. Hänen tehtävänään on edustusjoukkueen valmennuksen lisäksi toimia seuran B-poikien päävalmentajana ja pelinjohtajana.

Samalla hänen vastuulleen kuuluu pelaajapolun kehittäminen siten, että tulevaisuudessa edustusjoukkueeseen voitaisiin nostaa mahdollisimman paljon omia junioreita.

– Eerik tulee toimimaan linkkinä edustusjoukkueen ja poikajuniorien välillä. Hänen tavoitteena on valmistaa valmentajana nuorempia siihen, että heillä on hyvät valmiudet nousta edustusjoukkueen harjoitusrinkiin tulevina vuosina, sanoo HP:n toiminnanjohtaja Marko Hovi.

– Haminassa on viimeksi ollut B-poikajoukkue vuonna 2010, joten on erittäin hieno asia, että ensi kesänä Vallikentällä nähdään miesten superpesiksen lisäksi myös poikien superin pelejä, sanoo Hovi.

HP ei vastaanota suomisarjapaikkaa

Pesiksen maakuntasarjan kaakkoisen lohkon viime kaudella voittanut HP:n kakkosjoukkue ei ota vastaan sille tarjottua nousua suomisarjaan. Näin on seuran johto päättänyt ja ratkaisua pidetään taloudellisena.

Joukkueessa kaikki eivät kuitenkaan perusteluja ymmärrä. HP:n kakkosjoukkueen sekä C-juniorien taustalla valmentajana toiminut Vesa Toikka pitää murheellisena sitä, ettei seuralla olekaan varaa panostaa omiin nuoriinsa.

– Maakuntasarjaporukas­samme pelasi lahjakkaita nuoria, jotka eivät ikänsä puolesta enää sovi B-junioreihin. Juuri suomisarja olisi mielestäni ollut luonteva taso, jolta pelaajia nousee omasta seurasta edustusjoukkueen renkaaseen, arvioi Toikka.

Toiminnanjohtaja Hovi sanoo, että suomisarjan aika pojille tulee vielä:

– Nyt meillä on pelipolku pojille pikkujunioreista B-junioreitten superiin, ensimmäisen kerran yli 10 vuoteen. Kovia haasteita löytyy taatusti sieltäkin, arvioi Hovi.

Nora Linden palaa HP:n pelipaitaan

Haminan Palloilijain ykkös­pesiksessä pelaava naisjoukkue täydentyi vielä yhdellä pelaajalla, kun Nora Linden palasi ryhmään yhden välivuoden jälkeen. HP:n riveissä hän ehti pelata neljä kautta siirryttyään 2016 oranssipaitaan Kuusankosken Puhdista.

HP:n viime kauden joukkue menetti runsaasti kokemusta, kun lauantaina 30 vuotta täyttänyt Saara Suomalainen päätti lopettaa peliuransa. Superpesiksen otteluita Saaralle kertyi 210 kaikkiaan viidessä seurassa ja juoksuja superkotiuttaja iski urallaan 339. Vuonna 2014 hän voitti naisten superin lyöjäkuningatartittelin.

Nuoresta kaartista seuran ovat jättäneen muutama vielä B-tyttöikäistä viime kauden profiilipelaajaa. Tytti Bertling siirtyi superiin Lappeenrannan Pesä Yseihin, Veera Toikka ykköspesiksen Pöytyän Urheilijoihin. Pelipaikkaa hakee nyt muualta myös Elina Muurman.

– Etenijä/linjapelaaja meil-le vielä kelpaisi, sitten setti on valmis, sanoi pelinjohtaja Jussi-Pekka Toikka viikonlopun harjoitusten jälkeen.

HP:n naisjoukkueen pelaajat kaudella 2021: Emmi Simonen, Inka Pietilä, Piitu Saarinen, Anniina Marttila, Riina Hallikainen, Sanni Silander, Sini Satama, Eerika Marttila, Taru Toikka, Petra Pakkanen, Ella Latva-Panula, Roosa Martinmäki ja Nora Linden.

Harjoitusrinkiin kuuluvat myös Anniina Salo ja Sara Koivikko.

Lue lisää aiheesta:

Jaa artikkeli somessa

Lähetä tai printtaa artikkeli

Previous slide
Next slide