Reimarin erikoisnumero on ilmestynyt 30.12.2024 poikkeuksellisesti vain verkossa. Jakelupäivien osuttua arkipyhään paperilehden jakelua ei ollut saatavilla. Käy lukemassa erikoisnumero, mukana lukijoiden vuoden 2024 kohokohtia!

Uutta laituria ja jättiterminaali Mussaloon

StoraEnson tarpeisiin lähinnä tuleva uusi 400-metrinen terminaali tulee UPM:n terminaalin kupeelle (UPM:n terminaali näkyy valkoisena rakennuksena kuvan vasemmassa reunassa).

HaminaKotkan Satama Oy:n investointitahti jatkuu Mussalon satamassa. Satamayhtiö rakentaa Mussalon D-alueelle uutta laituria 450 metriä.

Steveco Oy puolestaan rakentaa pari vuotta toimineen UPM:n selluterminaalin viereen vastaavan 400-metrisen terminaalin, joka tulee pääosin StoraEnson käyttöön. Investoinnin arvo on yli 10 miljoonaa euroa.

Stora Ensolla tulee olemaan sellutoimituksia satamaan ja käyttöä uudelle terminaalille:

– Terminaali on loistavalla paikalla Mussalon D-alueella tarjoten tehokkaat, turvalliset ja ympäristöä säästävät toimitusmahdollisuudet eri kuljetusmuodoille niin Eurooppaan kuin valtamerten taakse. Pystymme hyödyntämään terminaalia tarvittaessa myös jakelukeskuksena, kertoo Stora Enson Suomen logistiikasta vastaava johtaja Timo Hatva.

– Voimme käsitellä terminaalissa kokonaisia 450-metrisiä junia, joka helpottaa toimintaamme.

Suunnitellun varastoterminaalin keskeinen sijainti on olennaisen tärkeä juttu. Ahtausyhtiö Steveco Oy:llä on myös vankat perusteet investointipäätökselleen:

– Konttilaivalaitureiden sekä konventionaalisten laivojen käyttämien uusien laitureiden välittömässä läheisyydessä toimiva terminaali mahdollistaa eri laivausmuotojen käytön, perustelee Steveco Oy:n toimitus­johtaja Jari Immonen investointia.

HaminaKotka Satama Oy on vuosina 2017–2020 kehittänyt Mussalon D-osan perusinfraa kymmenillä miljoonilla euroilla. On täytetty vesialueita sekä rakennettu uusia rautatieyhteyksiä ja aallonmurtajia. 17 hehtaarin satama-altaan haraus­syvyys on 17,7 metriä.

– Aluetta kehitetään edelleen vuosien 2021–2023 aikana lisäämällä sinne järjestelyraiteita varastoterminaalien tarpeisiin sekä rakentamalla uusia laituriosuuksia 450 metriä. Satamayhtiön investointien yhteisarvo alueelle on yli 70 miljoonaa euroa, josta osa on EU:n Verkkojen Eurooppa-ohjelman rahoittamaa.

– Mussalon D-alueesta on muodostunut valtakunnallisesti merkittävä metsäteollisuuden logistiikkakeskittymä, joka alusliikenteen 15,3 metrin kulkusyväyksineen on kilpailukykyinen koko Itämeren alueella, sanoo HaminaKotkan  Satama Oy:n toi itusjohtaja Kimmo Naski.

Mussalon sataman järjestelyratapihan lopullista valmistumista piti odottaa 15 vuotta ja nyt ratapiha on turvalaitteita vaille valmis. HaminaKotkan satamiin tulee päivittäin 25 junaa.

– Väylävirasto on panostanut Kouvola – Kotka – Hamina -kolmion raiteiden kuntoon eivätkä 25 tonnin akselipainot vaunuissa enää ole hidaste liikennöinnille. Tämä on kiistatta maamme vilkkaimmin liikennöityä rata-aluetta.

Mussalon satamaan sijoittuvasta uudesta investoinnista kertoi kolmikko Kimmo Naski (oik.), Jari Immonen ja Timo Hatva.

Lue lisää aiheesta:

Jaa artikkeli somessa

Lähetä tai printtaa artikkeli