Haminan talousalueen uutislehti

Kirppisten tuotto Ukrainan pakolaisperheille

PuuCee-kirppiksen ja Haminan linnoituksen wanhat pihat ry:n joulun pop-up kirppiksen tuotto, yhteensä 1 100 euroa, on luovutettu ukrainalaisille pakolaisperheille.

Haminan linnoituksen wanhat pihat avasi kesällä Hamina Tattoon yhteydessä jälleen musiikinmakuiset pihansa tattoovieraille. Nyt tapahtumaan yhdistettiin myös Arvilommin talossa sijainnut puuCee-kirppis, jonka tuoton talon asukkaat päättivät lahjoittaa Haminaan sijoittuneiden ukrainalaisten hyväksi.

PuuCee-kirppis sijoittui kirjaimellisesti yli 100 vuotta vanhan mukavuuslaitoksen tiloihin, jonne oli koottu lahjoituksena saatuja esineitä. Asiakas sai poimia esineistöstä mieleisensä ja maksaa siitä haluamansa hinnan.

– Huumorin varaan rakennettu juttumme toimi ja Tattoo-päivien tuotoksi tuli 850 euroa, kertoo Markku Myllykangas Arvilommin talosta.

Tattoon puuCee-kirppis pääsi maaliin viime viikolla, kun sen 850 euron tuotto ja yhdistyksen joulun pop-up kirppiksen 250 euron tuotto lahjoitettiin kokonaisuudessaan Haminaan sijoitetuille ukrainalaisille lapsiperheille.

– Päätimme jakaa lahjoitussumman K-kaupan lahjakortteina 50 euron eriin, jolloin summasta riittäisi mahdollisimman monelle perheelle.

Wanhojen pihojen Lahjoituksen vastaanotti Haminassa pakolaisten vastaanottokeskusta pyörittävän Hemcare Oy:n Soile Tilli.

K-Supermarket Kanuunan kauppias Ville Meronen täydensi yhdistyksen jäsenten rahalahjoitusta 22 Fazerin Sininen suklaalevyllä.

Jaa artikkeli somessa

Lähetä tai printtaa artikkeli