Reimarin erikoisnumero on ilmestynyt 30.12.2024 poikkeuksellisesti vain verkossa. Jakelupäivien osuttua arkipyhään paperilehden jakelua ei ollut saatavilla. Käy lukemassa erikoisnumero, mukana lukijoiden vuoden 2024 kohokohtia!

Keskustalta puuttuu paikallinen ehdokas

Keskustan ehdokkaat
Keskustan Kaakkois-Suomen vaalipiirin ehdokkaita oli eilen tavattavissa Haminan torilla. Kuvaan ehtivät vaalipiirin nuorin, ja samalla Keskustan koko maan nuorin ehdokas Jussi Kukkurainen Kouvolasta ja Keskustan piirin toiminnanjohtaja Sami Porkka. Taustalla yleisön kanssa keskustelemassa takaisin eduskuntaan pyrkivä Kouvolan Markku Pakkanen. Sairastuminen esti maa- ja metsätalousministeri Antti Kurvisen osallistumisen.

– Paha tyhjiö, nämä lienevät ensimmäiset eduskuntavaalit ilman Keskustan ehdokasta Haminasta, Virolahdelta tai Miehikkälästä, huoahtaa Keskustan Haminan kunnallisjärjestön puheenjohtaja Jaakko Koskinen. Viimeksi ehdolla ovat olleet Hannah Honkanen Haminasta ja Vappu Kuokka Virolahdelta. Viimeisin keskustalainen kansanedustaja oli Seppo Lahtela.

– Lahtelalla oli mm. työnsä takia tunnettuutta laajalti. Läpimenoon tarvitaan reilusti yli tuhat ääntä, mikä on haastavaa, ääniä pitäisi tulla yli puoluerajojenkin.

Haastavuuskerrointa lisää sekin että vaalipiiristä valitaan nyt kaksi ehdokasta aiempaa vähemmän.

– Keskustalla on kuitenkin ehdokkaita muualta Kymenlaaksosta, Kouvolasta Jenny Hasu, Jussi Kukkurainen ja Markku Pakkanen Kouvolasta sekä Riikka Turunen Pyhtäältä.

Lue lisää aiheesta:

Jaa artikkeli somessa

Lähetä tai printtaa artikkeli