Reimarin erikoisnumero on ilmestynyt 30.12.2024 poikkeuksellisesti vain verkossa. Jakelupäivien osuttua arkipyhään paperilehden jakelua ei ollut saatavilla. Käy lukemassa erikoisnumero, mukana lukijoiden vuoden 2024 kohokohtia!

Keskuskoulu mureni palasiksi

Keskuskoulua ei enää ole. Kuva: Hannu Pekkarinen.

Sisäilmaongelmaiseksi jo vuosia sitten todetun Haminan Keskuskoulun purkaminen on saatu päätökseen. Jäljellä on vain kasa betonimurskaa ja vääntyneitä betoniraudoituksia.

1952 valmistunut Keskuskoulu oli vuosikymmeniä Haminan suurin koulu, jossa oppilaita oli enimmillään yli 600 ja koulua käytiin kahdessa vuorossa. Opetustiloja jouduttiin väliaikaisesti hakemaan muualtakin.

Keskuskoulua rehtorina pitkään johtanut, ja sitä ennen opettajana toiminut Paul Jaffe sanoi Reimarin haastattelussa 2018, että mieli on haikea, kun vanha opinahjo murskataan palasiksi.

Koulun suunnitteli maineikas arkkitehti Einari Teräsvirta, telinevoimistelun olympiavoittaja ja kaksinkertainen pronssimitalisti. Koulussa näkyi heti suunnittelijan jälki, sillä koulun liikuntasali oli ainutlaatuinen ja suunniteltu monipuoliseen liikuntaan. Salia tultiin ihmettelemään muistakin kunnista.

Teräsvirran suunnittelemiin huomattavimpiin julkisiin rakennuksiin kuuluvat mm. hotelli Marski Helsingissä sekä valtion vierastalo, johon valittava uusi presidenttimmekin majoittuu virka-asunto Mäntyniemen remontin ajaksi. 

Lukuvuoden 2018 alkajaisiksi Keskuskoulu hallinnollisesti poistui lopullisesti koululistoilta ja koulu liitettiin Pappilansalmen yhtenäiskouluun

Keskuskoulun lihavien alkuvuosien voimahahmo oli legendaarinen rehtori Jaakko Leislahti, joka toivotti myös vastavalmistuneen Paul Jaffen tervetulleeksi koulun opettajakuntaan vuonna 1958. Jaffe työskenteli koulun rehtorina lopulta peräti 22 vuotta eli vuodet 1972 – 1994.

Jaffen jälkeen rehtoriksi tuli Raimo Ahonen

Keskuskoulussa viimeinen rehtori oli Vesa Uotila, jonka virkavuodet olivat 2000 – 2018. 

Lue lisää aiheesta:

Jaa artikkeli somessa

Lähetä tai printtaa artikkeli