Reimarin erikoisnumero on ilmestynyt 30.12.2024 poikkeuksellisesti vain verkossa. Jakelupäivien osuttua arkipyhään paperilehden jakelua ei ollut saatavilla. Käy lukemassa erikoisnumero, mukana lukijoiden vuoden 2024 kohokohtia!

Kirjasto sai kahvilan

Kirjaston remontin yhteydessä rakennettiin myös upeat tilat pienelle kahvilalle. Kirjaston kahvilasta saa kahvileivän lisäksi paikan päällä tuoreista aineksista valmistettuja ruokaisia salaatteja.

Haminan pääkirjastosta löytyy sinne kauan toivottu kahvila. Yelyzaveta Kan (Liza) avasi kahvilayrityksen viime viikolla.

– Käytämme nimeä Kirjaston kahvila, Liza kertoo.

– Olemme auki arkisin klo 9-15. Tarjolla on makeita kahvileipiä, kuten hunaja- ja Napoleonkakkua, macaronseja, kanelipullaa jne.

Makeiden herkkujen lisäksi kahvilasta saa voileipiä ja salaattiannoksia. 

– Kahvikoneemme valmistaa erityyppisiä kahviannoksia suoraan pavuista. Ihmiset ovat toivoneet myös tavallista suodatinkahvia. Haluamme vastata toiveeseen, ja jatkossa aamupäivisin sitä saa.

Kahvin ja teen lisäksi Lizan kahvilasta saa pirtelöitä.

Liza Kan on kotoisin Mariupolista, Ukrainasta. Kaksi vuotta sitten alkanut sota toi Lizan ja heidän pienen tyttärensä Suomeen heti sodan alkuvaiheissa. Aviomies Vlad seurasi myöhemmin perässä.

Puolentoista vuoden kielenopintoihin nähden erinomaista suomea puhuva Liza on tarttunut tarmokkaasti toimeen. Hän aloittanut yrittäjäopinnot verkossa ja haaveilee ajokortista, jotta kulkeminen ja asioiminen olisi helpompaa.

– Kirjaston kahvilasta minulla on kiittäminen Irina Chumakia, joka vinkkasi asiasta.

Chumak on toiminut mm. työnsuunnittelijana Haminan ja Kotkan ukrainalaisille.

– On mukavaa, jos tänne tulee jo aamuisin ihmisiä lukemaan päivän lehteä ja juomaan samalla kahvia. Kirjastonväki on luvannut että kesällä saamme laittaa asiakaspöytiä myös ulos parvekkeelle, sanoo Liza.

Lue lisää aiheesta:

Jaa artikkeli somessa

Lähetä tai printtaa artikkeli