Reimarin erikoisnumero on ilmestynyt 30.12.2024 poikkeuksellisesti vain verkossa. Jakelupäivien osuttua arkipyhään paperilehden jakelua ei ollut saatavilla. Käy lukemassa erikoisnumero, mukana lukijoiden vuoden 2024 kohokohtia!

Normipäivä potkaisee Tattoo-viikon vauhtiin

– Normipäivään on vapaa pääsy, Mette Saarelainen ja Heidi Kuikko mainostavat.

Haminan nuorisovaltuuston nuorisopalveluiden tuella järjestämä Normipäivä valtaa Bastionin ensi sunnuntaina kello 15 alkaen.

– Meillä on someäänestyksen perusteella kutsutut mahtavat esiintyjät: Tuuli, Rock Criminals, bändikilpailun voittajat sekä Puolustusvoimien Varusmiessoittokunnan show-bändi, hehkuttavat Mette Saarelainen nuorisovaltuustosta ja Heidi Kuikko nuorisopalveluista.

– Sisäänpääsy ja keikat ovat ilmaisia. Maksullisetkin jutut, glitter-paja ja ruokakojut ovat edullisia.

Nuorisovaltuuston kioski ja Creisit Croissut tarjoavat nuorille mieleistä syötävää pikkurahalla. Croissut tilittävät myynnistä osan nuorisovaltuustolle.

– Meillä on myös infopiste. Sinne voi tulla juttelemaan nuorisovaltuuston ja nuorisopalveluiden ihmisten kanssa. Olisi kiva tavata valtuuston toiminnasta, esimerkiksi tapahtumien tuottamisesta kiinnostuneita nuoria. Tulkaa katsomaan ja juttelemaan, kehottaa Mette.

Normipäivä on päihteetön tapahtuma. 

Jaa artikkeli somessa

Lähetä tai printtaa artikkeli