Reimarin erikoisnumero on ilmestynyt 30.12.2024 poikkeuksellisesti vain verkossa. Jakelupäivien osuttua arkipyhään paperilehden jakelua ei ollut saatavilla. Käy lukemassa erikoisnumero, mukana lukijoiden vuoden 2024 kohokohtia!

Holviston joulu tarjosi ohjelmaa lapsiperheille

Joulupukin pajassa oli jonosta huolimatta rauhallinen ja kodikas tunnelma. Pukki tarjosi karkkia, ja tonttulähettimen nappia painamalla tuli rohkaiseva viesti: lahjapajassa kaikki hyvin.

Wanhan holviston joulussa kävi lauantain ja sunnuntain aikana noin 10 000 vierailijaa. 

Myyjäisten lisäksi tarjolla oli runsaasti ohjelmaa ja tekemistä varsinkin lapsille. 

– Oikein perheystävällinen tapahtuma, johon on helppo tulla, totesivat Nina-Julia Pylkkänen ja Mike Lanki. He tulivat poikansa Leonin (4 v.) ja ystäväperheen kanssa tutustumaan tapahtuman tarjontaan.

– Leonille tärkeintä oli päästä ratsastamaan ponilla. Seuraavaksi on tarkoitus mennä tapaamaan joulupukkia.

Nina-Julia Pylkkänen sekä Leon ja Mike Lanki osallistuivat nyt toista kertaa holviston joulutapahtumaan.

Joulupukki ja pukinpaja oli yksittäisistä tapahtumapisteistä epäilemättä suosituin, jonoa riitti molempina päivinä.

Bastionin kentän ja holviston välillä sukkuloidessa ei lauantain sakea lumi-räntäsadekaan haitannut tunnelmaa.

– Pojat oli lauantaina aamukolmesta valmiudessa, ja hoitivat kenttäalueen auraukset hyvin, kiitteli Bastionin tekninen tuottaja Pasi Vainio.

Bastionin tekninen tuottaja Pasi Vainio (oik.) yllättyi iloisesti tavatessaan Kaisa ja Juuso Lampisen. Lampiset ovat monena vuotena olleet tapahtumassa myymässä havutöitä, tällä kertaa he olivat paikalla yleisönä. – Meille oli muodostunut ihan vakiopaikkakin. Täällä on myyjiä ajatellen järjestetty asiat aina hyvin, kiittelee Juuso.

– Nyt on lumen ja jään alla vesisohjoa. Se aiheuttaa vähän ongelmia sähköjohtojen kanssa, mutta ilmiö on jokavuotinen. Siitäkin selvitään kyllä.

Haminan varhaiskasvatusryhmien joulukuusimetsässä tapahtumakentällä vaelsi useita lapsiperheitä joulupuita ihailemassa. Oman kuusensa olivat koristelleet myös Aseman koulun eskariryhmä Helmet. Ryhmän ukrainalaiset oppilaat Vasilisa ja Elizaveta Shevela odottavat jo innolla joulua.

Vasilisa ja Elizaveta Shevela Aseman koulun esikoulusta esittelivät ylpeinä oman eskariryhmän koristelemaa joulukuusta.

– Ukrainassa uusi vuosi on joulun ajan tärkein juhlapyhä. Mutta aiomme viettää myös suomalaista joulua, lasten isä kertoi.

– Ja joulupukki tulee myös, tytöt vahvistavat. 

Tapahtuma-alueella kierteli monenlaisia satuhahmoja. Kissa oli aina valmis halaukseen.
Popköörin tiernapojat esiintyivät sunnuntaina ohjelmalavalla.

Jaa artikkeli somessa

Lähetä tai printtaa artikkeli