Perinteikkäät jalkapalloseurat KTP Kotkasta ja Haminan Pallo-Kissat ovat solmineet farmisopimuksen. Molemmat joukkueet ovat tuoreita sarjanousijoita, KTP pelaa tulevan kauden Veikkausliigassa ja HaPK nousi ensimmäistä kertaa historiassaan Kakkoseen.
– Farmisopimuksen puitteissa meillä on mahdollisuus saada KTP:stä 1–4 pelaajaa lainaksi ilman mitään ikärajoituksia. Näiden lisäksi voimme saada kokoonpanoon heiltä pelaajia, jotka täyttävät tänä vuonna 20 vuotta, kertoo Juha Jokela Pallo-Kissojen valmennusryhmästä.
Farmisopimus on molemmille joukkueille kannattava. HaPK saa liigaseuran resursseista lainapelaajia, KTP:n kokoonpanon ulkopuolelle jäävillä pelaajilla säilyy ottelutuntuma joukkueessa, joka pelaa hyvätasoisessa sarjassa.
Jokela tähdentää, ettei Pallo-Kissoihinkaan tulla KTP:stä suoraan kokoonpanoon kuin saluunan ovista.
– Olemme sopineet, että mahdollisuuksien mukaan pelaaja tulisi ainakin pelin valmistaviin harjoituksiin. Hyvä olisi, jos potentiaalisesti meillä pelaavat pelaajat kävisivät ainakin välillä myös meidän harjoituksissa.
Pelaajaliikenne voi kulkea molempiin suuntiin. Myös Pallo-Kissoissa kyntensä näyttäneillä pelaajilla on vastaavasti mahdollisuus päästä kokeilemaan liigapelien tempoa.