Reimarin erikoisnumero on ilmestynyt 30.12.2024 poikkeuksellisesti vain verkossa. Jakelupäivien osuttua arkipyhään paperilehden jakelua ei ollut saatavilla. Käy lukemassa erikoisnumero, mukana lukijoiden vuoden 2024 kohokohtia!

Iloa arkeen

Muistiterveysasiantuntija Jenni Pussinen ja muistiluotsi Merja Mänttäri esittelivät Kouvolan Seudun Muistin osastolla muistiluotsitoimintaa. – Kaikille avoin muistikahvila kokoontuu seuraavan kerran 6.2. pääkirjaston Aladin -tilassa klo 13. Lisäksi 10.2. alkaa Haminassa muistiterveysvalmennus, Pussinen kertoo. Muistiterveysvalmennus toimii suljettuna ryhmänä, ja siihen on ilmoittauduttava ennakkoon.

Iloa arkeen -hyvinvointitapahtuma Haminan liikuntahallissa tarjosi monipuolista ohjelmaa eritoten ikäihmisille.  Kaupungin hyvinvointia edistävien palveluiden järjestämässä tapahtumassa olivat mukana kaupungin kohtaamispaikat, liikuntapalvelut ja kansalaisopisto, Kymenlaakson hyvinvointialueen ennaltaehkäisevät palvelut ja Kaatumisseula, Muistiluotsi, kumppanuustalo Hilma, Haminanseudun Oloneuvokset, Haminan seudun reumayhdistys, Etelä-Kymenlaakson Parkinsonyhdistys, Eläkeliiton Vehkalahden yhdistys ja Haminan Boccia.

Esittelypisteet tarjosivat tietoiskuja, vinkkejä ja virikettä niin arjessa selviämiseen kuin uusien harrastusten löytämiseen.

– Täällä on paljon kiinnostavaa ja tärkeää asiaa, totesivat ystävykset Pirkko Kangas ja Maire Puhakka.

– Omasta hyvinvoinnista ja terveydestä kannattaa pitää huolta.

Naiset olivat Kymenlaakson hyvinvointialueen esittelypisteellä, missä palveluohjaaja Tarja Mikkola esitteli mm. viime viikolla avattua Oma Kymenlaakso -digipalvelua.

Mikkola työskentelee hyvinvointialueen ennaltaehkäisevissä palveluissa, ja kertoi elokuussa pilottina käynnistyneestä ikääntyvien varhaisen tuen Ikävinkki -hankkeesta. Sen tavoitteena on lisätä tietoisuutta hyvinvointialueen tarjoamista varhaisen tuen palveluista, edistää hyvinvointia ja tukea omatoimisuutta. Pilottivaiheessa Ikävinkki on jalkautunut mm. Miehikkälän terveysasemalle, ja tämän vuoden aikana se vierailee Haminan terveysasemalla.

Palveluohjaaja Tarja Mikkola (vas.) esitteli Maire Puhakalle ja Pirkko Kankaalle hyvinvointialueen ennaltaehkäiseviä palveluita.

– Ajankohtia ei ole vielä sovittu, mutta ideana on, että sosiaali- ja terveydenhuollon ammattilaiset ovat tiettyinä päivinä tavattavissa terveysasemalla ilman ajanvarausta. Terveys- ja hyvivointiohjauksen lisäksi neuvomme ja tarvittaessa avustamme hyvinvointialueen digitaalisien palveluiden käytössä, Mikkola kertoo.

Erittäin ajankohtainen esittelypiste oli Kaatumisseula. Seula on tarkoitettu yli 55-vuotiaille, joilla on huono tasapaino tai vähän voimaa alaraajoissa, kaatumistaipumusta tai toimintakykyä heikentävä perussairaus.

– Kaatumisseulassa kartoitetaan asiakkaan kaatumisriskiä. Meiltä saa kartoituksen ja neuvonnan lisäksi tietoa esim. sopivista liikunta- ja tasapainoryhmistä. Tarvittaessa ohjaamme asiakkaan myös eteenpäin, jos hän tarvitsee lisäohjausta erityisasiantuntijalta tai lisätutkimuksia, kertovat Haminan terveysasemalla toimiva työpari, fysioterapeutti Anu Takala ja terveydenhoitaja Annika Suntio.

Nyt ovat kadut todella liukkaat, eikä hiekoituskaan tahdo pysyä jään pinnassa. Nastakengät ja kävelysauvat ovat hyviä apuvälineitä, mutta fysioterapeutti Anu Takala muistuttaa tärkeimmästä: – Tasapaino- ja lihaskuntoharjoittelu ennaltaehkäisee kaatumisia.

Kyse ei ole mistään vähäpätöisestä asiasta, sillä pelkästään Ikääntyneiden kaatumisvammojen sairaalahoidon vuotuiset kustannukset ovat arviolta noin 200 miljoonaa euroa. Esimerkiksi lonkan murtumat hoidetaan lähes poikkeuksetta leikkauksella ja ne vaativat pitkää kuntoutusta; pahimmoillaan aiemmin kotona asunut ikäihminen joutuu siirtymään hoiva- tai palveluasumisen piiriin.’Kaatumisseulan esittelypisteellä oli hyödyllistä tietoa myös riskiryhmiin kuulumattomille, mm. harjoituksista jotka kehittävät tasapainoa ja alaraajojen voimaa.

Jaa artikkeli somessa

Lähetä tai printtaa artikkeli