Haminan kansalaisopiston yhteydessä toimivan kuvataidekoulun sekä kahden aikuisten kuvataidekurssin yhteisnäyttely tuo kirjastogalleriaan värikkään ja monipuolisen taide-elämyksen.
Haminan kuvataidekoulusta on mukana teoksia jokaisesta ryhmästä. Ryhmät on muodostettu ikäryhmittäin alkaen 6-7 -vuotiaista 16-17 -vuotiaisiin.
Kuvataidekoulun töissä tulee esille erilaiset kuvantekotavat ja tekniikat. Näytteillä on mm. nestemäisellä tussilla, akryylimaaleilla, vesi- ja peiteväreillä sekä öljyväreillä tehtyjä maalauksia. Esillä on myös piirroksia ja sekatekniikkatöitä, sekä kipsireliefejä ja keramiikkaveistoksia.


Tänä keväänä kuvataidekoulun lisäksi näyttelyssä esittäytyy myös kaksi aikuisten kuvataidekurssia: Kuvataiteen työpaja ja Pyhällön kuvataidepiiri. Näistä ryhmistä näyttelyssä on mukana esimerkiksi akvarellivärikynillä tehtyjä teoksia, öljy- ja akryylimaalauksia, hiilipiirroksia sekä peitevärimaalauksia.
Kuvataidekoulun sekä kuvataiteen työpajan opettajana toimii Terhi Penttilä, Pyhällön kuvataidepiiriä ohjaa Viktor Markelov.

Haminan kansalaisopiston järjestämästä taiteen perusopetuksesta valmistuu tänä keväänä oppilaita sekä kuva- että teatteritaiteesta.
Erityisen kiinnostavaa on kahden taiteenlajin yhteistyö kevätnäyttelyn toimiessa teatteritaiteen oppilaiden esitysten paikkana. Nuorten teatteriryhmän (Kaaos) esitykset tapahtuvat Kirjastogalleriassa kevätnäyttelyn aikana 10. – 19.4.2025).






