Reimarin erikoisnumero on ilmestynyt 30.12.2024 poikkeuksellisesti vain verkossa. Jakelupäivien osuttua arkipyhään paperilehden jakelua ei ollut saatavilla. Käy lukemassa erikoisnumero, mukana lukijoiden vuoden 2024 kohokohtia!

Kymenlaakson partiolaiset kisasivat suurlipun varjossa

Rohveikot Jukka, Pirjo ja Virpi ovat hyvässä vauhdissa aloitustehtävän kanssa.

Haminan partiolaiset, Rantarillit ja Nuotio Vehkat järjestivät lauantaina Kymen partiopiirin partiotaitokisat. Tarmolaan ja lähimaastoihin lähti partiotaidoissa kisaamaan yhteensä 13 nelihenkistä joukkuetta eri puolilta Kymenlaaksoa.

– Olemme valinneet kisalle nimeksi Suurlipun varjossa. Vuosittain eri puolilla maakuntaa järjestettävät piirin pt-kilpailut pyrkivät aina tuomaan kisapaikkakuntaa jollain tavalla tutuksi muualta tuleville, kertoo kilpailun johtaja Satu Seppä.

Hamina-tietoutta kysyttiin myös rasteilla. Esimerkiksi aivan ensimmäinen tehtävä, puisen leikkihevosen rakentaminen liittyi laulavaan hevosmieheen, hevostaitokouluttaja Kari Vepsään.

Sukupolvien välinen ero havainnollistuu, kun eräs kilpailija käy ihmettelemässä, mitä mahtaa tarkoittaa palmikoiminen (hevosen harja on tarkoitus palmikoida). 

Aloitustehtävä: puuhevonen.

– Kahdeksalla maastorastilla mitataan mm. joukkueiden suunnistustaitoa, kädentaitoja, yleistietämystä ja ensiaputaitoja, Seppä jatkaa.

Kouvolan Metsäveikkojen Rohveikot kilpailee vain kolmejäsenisenä joukkueena yhden jouduttua perumaan tulonsa.

– On meillä maskotti korvaajana. Hyvin menee, vakuuttavat aikuisten joukkueena kilpailevat Rohveikot Jukka Kervinen, Pirjo Trapp ja Virpi Taina.

Jukka ja Virpi ovat olleet partiolaisia jo lapsena. Aikuisiässä harrastukseen tuli taukoa, kunnes omat lapset vetivät taas vanhemmatkin mukaan. Pirjo kertoo aloittaneensa harrastuksen vasta aikuisiällä.

– Loistava harrastus, missä oppii paljon käytännön selviytymistaitoja, hyväntuulinen ryhmä vakuuttaa.

Eräässä joukkueessa puhutaan sujuvasti englantia. Kouvolan Kotapartion joukkue Korpisoturit on saanut riveihinsä hollantilaisen Mark Hoitsman. Hoitsma opiskelee Suomessa ja suunnittelee jäävänsä tänne mahdollisesti pysyvästi.

– Partiotouhu on täällä ihan erilaista, kun opetellaan selviytymään metsässä. Meillä suunnistaminenkin tapahtuu enemmän aukeilla suistomailla.

Partiotaitokisojen tulokset tulevat aikanaan Kymen partiopiirin sivuille. 

Lauantain sää oli ihanteellinen partiotaitokisoille. Korpisotureiden Mark (vas.), Siri, Venni ja Alex ovat selvittäneet aloitustehtävän työvaiheet ja sopivat kuka tekee mitäkin.

Lue lisää aiheesta:

Jaa artikkeli somessa

Lähetä tai printtaa artikkeli