Haminan poliittisilla ryhmillä oli kova vauhti päällä neljä viikkoa sitten pidettyjen kuntavaalien jälkeen. Nyt on vauhti hiipunut, ja puolueista on hyvin vaikea kaivaa nimiä, joille kunnallishallinnon luottamuspaikat menevät. Paikkojen jakautumasta on kuitenkin sovittu.
Vaalien voittaja sosialidemokraattinen puolue pääsi suurimpana ryhmänä valitsemaan kaupunginhallituksen puheenjohtajuuden. Jakkaralle istutetaan vaalien ääniharava Titta Erkkilä, mutta muita varmoja nimiä ei ole sitten julkaistukaan.
Sosialidemokraattien laatima jakotaulukko esiteltiin ryhmille pian vaalien jälkeen ja silloin selvisi, mitä vaalien voittaja jättää muille.
Kaupunginvaltuuston puheenjohtajuus menee toiseksi suurimmalle ryhmälle eli Kokoomukselle. Vaikka virallisia päätöksiä ei olekaan, ryhmä nostaa puheenjohtajan paikalle Elina Inkeroinen-Lalun.
Sosialidemokraatit saavat kaupunginhallitukseen yhteensä kolme paikkaa, Kokoomus ja Keskusta kaksi. Yksi hallituspaikka menee sekä Perussuomalaisille että LiikeNytille, jotka molemmat ylsivät vaaleissa kolmeen valtuustopaikkaan.
Kaupunginvaltuuston varapuheenjohtajuuden saavat sosiaalidemokraatit ja Keskusta. Kaupunginhallituksen varapuhemiesten paikat on varattu Kokoomukselle ja Keskustalle, ja varapuheenjohtajilla on myös oikeus osallistua kaupunginhallituksen kokouksiin.
Erkkilän jälkeen toiseksi suurimman äänimäärän (335 ääntä) saanut Keskustan Jani Jaakkola sanoo, että alkutohinoiden jälkeen vauhti luottamuspaikkojen jakamisessa on taantunut.
– Keskustan ryhmä järjestäytyy ensi viikolla, jolloin vahvistamme valintamme eri tehtäviin. Nyt on ollut aikaa omiin töihin, kertoi Kuolionluodossa tienparannuksesta tavoitettu Jaakkola.
Vaalien tulokkaana Kokoomuksessa kolmospaikalle yltänyt Antti-Jussi Larvio muistuttaa, että vaalien jälkeisiin järjestelyihin kuuluvat myös ylikunnallisten luottamustehtävien valinnat.
– Niistä on keskusteluja käyty niin Kotkan kuin Kouvolankin kanssa. Selvää pitäisi tulla jo tällä viikolla. Oman ryhmämme luottamuspaikat siunataan maanantaina 12.5. pidettävässä ryhmäkokouksessamme, paljasti Larvio.
Sosialidemokraattien kunnallisjärjestö kokoontuu huomenna torstaina palaveriinsa.
– Kokouksessa vahvistetaan valintamme eri luottamuspaikoille. Titta Erkkilän paikkaa kaupunginhallituksen puheenjohtajana ei kyseenalaista kukaan, mutta muut nimet selviävät vasta torstaina, sanoo ryhmien välisiä neuvotteluja vetänyt, 272 äänellä valtuustoon valittu Nina Peltonen.